تاریخچه بازیهای پرسپولیس و استقلال در داربی تهران

داربی بزرگ تهران (داربی سرخابی) نامِ داده‌شده به شهرآورد فوتبال بین دو باشگاه تهرانی استقلال و پرسپولیس است. این بازی در تیر ۱۳۸۷ توسط مجله وردساکر به عنوان مهمترین شهرآورد آسیا و بیست و دومین شهرآورد بزرگ جهان اعلام شد. وبگاه گل دات کام نیز این شهرآورد را بزرگترین شهرآورد جهان می‌داند.

پیشینه

پیشینه رقابت دربی سرخابی به رقابت دو باشگاه شاهین و تاج باز می‌گردد. هسته اول هواداران با باشگاه شاهین شکل گرفت و سپس باشگاه تاج هم هواداران خود را یافت. در آن شهرآورد شاهین سفیدپوش و تاج آبی پوش بود. بعدها با جابجایی دسته جمعی بازیکنان شاهین به پرسپولیس، بازیهای تاج و شاهین حساسیت خود را از دست داد و شهرآورد تاج - پرسپولیس و پس از انقلاب استقلال - پرسپولیس (پیروزی) جایگزین آن شد.

دو تیم استقلال و پرسپولیس تاکنون هفتاد و سه بار با یکدیگر روبرو شده‌اند که حاصل آن، ۲۴ برد برای استقلال، ۱۷ برد برای پرسپولیس و ۳۲ تساوی بوده‌است. اولین بازی دو تیم در ۱۶ فروردین سال ۱۳۴۷ بوده‌است که با نتیجه مساوی بدون گل خاتمه یافت.

آمار نتیجه ها

تورنمنتبازیبرد استقلالتساویبرد پرسپولیسلیگ ۶۵ ۲۱ ۲۹ ۱۵ جام حذفی ۳ ۱ ۱ ۱ دوستانه ۵ ۲ ۳ ۰ مجموع ۷۳ ۲۴ ۳۲ ۱۶

 
رتبهتیمبازیبردمساویباختزدهخوردهتفاضلامتیازتوضیحات۱ استقلال ۷۳ ۲۴ ۳۳ ۱۶ ۸۱ ۷۰ ۱۱+ ۱۰۵ ۲ پرسپولیس ۷۳ ۱۶ ۳۳ ۲۴ ۷۰ ۸۱ ۱۱− ۸۱

آخرین به روز رسانی جدول ۲۵ دی ۱۳۹۰
منبع:[نیازمند منبع]
نحوه قرار گرفتن در جدول: 1st امتیاز; 2nd تفاضل گل; 3rd گل زده.
# = رتبه در جدول; بازی = تعداد بازی; برد = بازیهای برده; مساوی = بازیهای مساوی; باخت = بازیهای باخته; زده = گل زده; خورده = گل خورده; تفاضل = تفاضل گل; امتیاز = امتیاز گرفته;
(ق) = قهرمان; (س) = سقوط کرده; (ص) = صعود به رده بالاتر; (پ) = رفتن به پلی آف; (۱/۴) = رفتن به ۱/۴

 پرگل‌ترین بازی

پر گل‌ترین بازی مربوط به بازی سال ۱۳۵۲ می‌باشد که در آن ۶ گل رد و بدل شده‌است و تیم استقلال با شش گل مغلوب پرسپولیس شد.

 نخستین‌ها

 • نخستین بازی:
  ۱۶ فروردین ۱۳۴۷
 • نخستین گلزن:
  اکبر منشی‌زاده (استقلال-شهرآورد ۳)
 • نخستین کاپیتان:
  کامبیز جمالی (استقلال)
  همایون بهزادی (پرسپولیس)
 • نخستین داور: عبدالرضا موزون

 خارجی‌ها

 • نخستین مربی:
  پرچم یوگسلاوی زدراکو رایکوف (استقلال-۱۳۴۹)
 • نخستین داور:
  پرچم پاکستان بهادرخان (شهرآورد ۲)
 • نخستین بازیکن:
  پرچم انگلستان آلن ویتل (پرسپولیس-شهرآورد ۲۱)
 • نخستین گلزن:
  پرچم مالی عیسی ترائوره (پرسپولیس-شهرآورد ۵۵)
 • بیشترین بازی:
  پرچم کامرون ژاک الونگ‌الونگ (پرسپولیس و استقلال-۴ بازی)

 گلزنان

 • سریع‌ترین گل:
  گل علی سامره' (ثانیه ۳۸) (استقلال-شهرآورد ۵۳)
 • دیرهنگام‌ترین گل:
  گل پیروز قربانی' (۳+۹۰) (استقلال-شهرآورد ۵۸)
  گل مازیار زارع' (۳+۹۰) (پرسپولیس-شهرآورد ۶۶)

 گلزنان برتر نامگل زدهباشگاهصفر ایرانپاک ۷ پرسپولیس حسین کلانی ۶ پرسپولیس غلامحسین مظلومی ۵ استقلال علی جباری مهدی هاشمی‌نسب* پرسپولیس
استقلال همایون بهزادی ۴ پرسپولیس فرهاد مجیدی
مجتبی جباری ۴ استقلال

*:مهدی هاشمی‌نسب ۴ گل با پیراهن پرسپولیس و ۱ گل با پیراهن استقلال به ثمر رسانده‌است.

 بازیکنانی که به هر دو باشگاه گل زده‌اند

نامگل برای
پرسپولیسگل برای
استقلالجمعمهدی هاشمی نسب ۴ ۱ ۵ شاهرخ بیانی ۲ ۱ ۳ غلامرضا فتح‌آبادی ۱ ۱ ۲  بیشترین بازی (بازیکن) نامبازیباشگاهعلی پروین ۲۰ پرسپولیس افشین پیروانی ۱۸ پرسپولیس علی جباری ۱۷ استقلال کارو حق‌وردیان ناصر حجازی ۱۶ استقلال جواد زرینچه اکبر کارگر جم  بیشترین بازی (مربی) نامبازیباشگاهعلی پروین ۲۲ پرسپولیس منصور پورحیدری ۱۸ استقلال زدراکو رایکوف ۱۵ استقلال امیر قلعه نوعی ۸ استقلال آلن راجرز ۷ پرسپولیس  بیشترین حضور سرپرست نامبازیباشگاهمحمود خوردبین ؟ پرسپولیس  بیشترین برد متوالی (مربی) نامبازیباشگاهتوضیحاتپرویز مظلومی (۴ بازی رسمی) استقلال بازی‌های ۷۱،۷۰،۶۹و۷۳ (بدون احتساب بازی دوستانه، بازی ۷۲ام)  پرتماشاگرترین بازی

ورزشگاه آزادی در جریان شهرآورد ۵۸، ۷ اسفند ۱۳۸۳

پر تماشاچی‌ترین بازی استقلال و پرسپولیس در ۱۵ مهر ۱۳۶۲ در ورزشگاه آزادی انجام شد و بیش از ۱۳۰ هزار نفر شاهد این دیدار بودند.در نهایت این بازی استقلال با تک گل پرویز مظلومی ۱-۰ به پیروزی رسید. ازدحام جمعیت باعث هجوم تماشاگران تا کنار خط طولی زمین و حتی نشستن روی نورافکن‌های ورزشگاه شده بود.

 بازی‌های جنجالی

تاکنون چند بازی استقلال و پرسپولیس به جنجال کشیده شده از این چند بازی سه بازی سه بر صفر به سود استقلال اعلام گردیده‌است که از آنجمله:

 • در سال ۱۳۴۸ بازی تاج و پرسپولیس در حالی که تا دقیقه ۸۲ با نتیجه یک بر صفر به سود تاج در جریان بود که در همین لحظه محمود خوردبین بازیکن تیم پرسپولیس گل تساوی را وارد دروازه‏ تاج کرد اما داور این گل را نپذیرفت و اعلام کرد که قبل از ضربه خوردبین خطای وی را بر روی قلیچ‌خانی گرفته‌است. که این امر با اعتراض پرسپولیسی‌ها و ترک زمین از سوی آنها منجر شد و بازی در نهایت سه بر صفر به سود استقلال اعلام گردید.
 • در سال ۱۳۴۹ دو تیم تاج و پرسپولیس در ششمین بازی تاریخ خود در حالی که یک بر یک مساوی بود در دقیقه ۷۵ و به علت اعتراض بازیکن‌های پرسپولیس به قضاوت داور و در نتیجه ترک زمین از سوی فدراسیون سه بر صفر به نفع استقلال اعلام شد.
 • در سال ۱۳۷۳ در حالی که نتیجه بازی تا دقیقه ۸۸ دو بر دو مساوی بود به علت هجوم طرفداران تیم پرسپولیس به داخل زمین و درگیری بازیکن‌های دو تیم با یکدیگر نیمه کاره پایان یافت و نتیجه این دیدار نیز ۳ بر صفر به نفع استقلال اعلام گردید.
 • در سال ۱۳۷۹ نیز بازیکن‌های استقلال و پرسپولیس بعد از بازی به زد و خورد پرداختند. نتیجه این بازی نیز دو بر دو مساوی به اتمام رسید.

نویسنده : محمد رافع

 

/ 1 نظر / 208 بازدید
رضا جعفری

سایت خوبیه اما به روز نیست ... چون هنوز آخرین بازی 3-2 که بسود پرسپولیس تمام شد در امار نیاوردین[تلفن]