اشنایی با رشته های المپیک زمستانیWinter sports

  اسکی آلپاینAlpine skiing

 
 
اسکی‌باز آلپی
آهنگ از اسکی آلپ در باریلوچه (آرژانتین)

اسکی آلپاین نام ورزش و تفریحی است که در آن با اسکی روی تپه‌ها و شیب‌های برف‌دار سر می‌خورند. در اسکی آلپاین، بر خلاف اسکی شمالی پاشنه پای اسکی‌باز روی اسکی ثابت است.

اسکی آلپاین در بسیاری از کشورها که دارای مناطق کوهستانی و برف‌گیر هستند رواج دارد. در سال‌های اخیر در برخی کشورها پیست‌های اسکی مصنوعی درست کرده‌اند.

رشته‌های ورزشی مربوط به اسکی آلپاین عبارتند از:

ورزش دوگانهBiathlon

لیو گرته پویره نروژی در مسابقه المپیک ۲۰۰۶

ورزش دوگانه (به انگلیسی: Biathlon) ترکیبی از دو ورزش اسکی صحرانوردی و تیراندازی است. اسکی صحرا نوردی بر استقامت ورزشی و تیراندازی بر میزان دقت شرکت کنندگان تاکید دارند.

ورزش دوگانه در ابتدا یک ورزش حاشیه‌ای به حساب می‌آمد اما به طور متداوم و موفق به ورزش‌های اصلی پیوست به طوری که عموم مردم خواستار پخش آن از تلویزیون شدند. از ابتدای دههٔ ۱۹۹۰ بینندکان علاقه‌مند به این ورزش به طور ثابت افزایش یافت به طوری که امروزه بیاتلون در بعضی از کشورها، به خصوص آلمان جزو محبوب ترین ورزش‌ها است.

دوگانه قبل از این که به ورزش‌های المپیک زمستانی اضافه شود در قالب مسابقات جهانی دوگانه و یا رقابت‌های جام جهانی دوگانه برگزار می‌شد.

تاریخچه تاریخچه اولیه دوگانه

نروژی‌ها غارنوشته‌هایی را پیدا کردند که ثابت می‌کرد، انسان بیش از ۵۰۰۰ سال پیش هنگام شکار از چوب اسکی به عنوان وسیله‌ای برای ردیابی جانوران وحشی بر روی برف استفاده می کرده است. نوشته‌های مربوط آن را می‌توان در تاریخ چین، یونان و رومانی پیدا کرد؛ برای مثال شاعر رومانیایی ویرژیل در حدود ۴۰ سال پیش از مسیح شکار با کفش اسکی را شرح می‌دهد. این تصویر که شکارچی در حال اسکی با تیر و کمان است هم در سنگ نوشته‌های سال ۱۰۵۰ در نروژ مطابقت دارد.

توسعه در ورزش نظامی

ریشهٔ اصلی دوگانه در اولویت در ورزش‌های رزمی دیده می‌شود. در ابتدا در دورهٔ وایکینگ‌ها‌ ساکنین اولیه در شمال نروژ بر روی چوب اسکی اسکی باموفقیت قادر به دفاع کردن از خود در مقابل حملهٔ وایکینگ‌های دانمارکی بوده‌اند. در قرون وسطی هنگ پر سرعت و انعطاف پذیر اسکی کننده‌ها بخشی جدایی ناپذیر در ارتش‌های اسکاندیناوی و روسیه بوده است.

در قرن ۱۸ میلادی اسکی جزو مهمترین ورزش‌های رزمی در شمال اروپا شد. به طوری که یک سرباز خوب با دو ویژگی تیراندازی با مهارت و توانایی اسکی استقامت شناخته می‌شد.

در سال ۱۷۶۷ در مرز سوئد و نروژ مسابقات اسکی استقامت و تیراندازی برگزار می شده است تااولین دوره مسابقات برنامه‌ریزی شده با در اواخر قرن ۱۹ که در آن اسکی استقامت همراه با مهارت تیراندازی با اهداف شکار یا نظامی اتفاق افتاد.

اولین انجمن دوگانه در سال ۱۸۶۱ با نام «کلوب اسلحه-اسکی تروزیل» در نروژ تشکیل شد. در ۱۸۹۵ در رایش آلمان، مسابقات قهرمانی اسکی استقامت نظامی برای اولین بار برگزار شد. در سال ۱۹۱۲ در نروژ مسابقات تک نفره دوگانه برگزار شد که بسیار به شکل امروزی این ورزش شبیه بود. در این رقابت شرکت کننده حق داشت دو بار ۱۰ تیراندازی انجام دهد.

تاریخچه مدرن دوگانه

پس از جنگ جهانی دوم این ورزش برای افراد غیر نظامی آزاد شد.

  بابسلدBobsleigh بابسلد USA I in heat 1 of 2 man bobsleigh at 2010 Winter Olympics 2010-02-20.jpg
تیم دو نفره آمریکا در بازی های المپیک زمستانی ونکوور ۲۰۱۰ بلندپایه‌ترین سازمان فدراسیون بین‌المللی بابسلد تاریخ پیدایش دهه ۱۸۷۰ مشخصاتتعداد اعضای هر تیم ۲ تا ۴ لوازم سورتمه مخصوص بابسلد سال ورود به المپیک ۱۹۳۶ سطح تماس بدون تماس رده بندی ورزش زمستانی ، تایم تریل

ن  ب  و

بابسلد (به انگلیسی: Bobsleigh) یک ورزش زمستانی است که به وسیله یک سورتمه مخصوص بزرگ دونفره و یا چهارنفره در یک پیست یخی مارپیچ مانند ورزش های لژ و اسکلتون برگزار می شود. مسابقات این ورزش در دهه ۱۸۷۰ میلادی برای اولین بار در کشور سوئیس برگزار شد و تا به امروز مسابقات آن در بازی های المپیک زمستانی برگزار می شود.

 

   

 

 

اسکی صحرانوردی

Cross-country skiing
Umpihankihiihdon-mm.jpg
Artu Maraton.jpg

اسکی صحرانوردی یکی از ورزش‌های زمستانی است.

این ورزش در کشورهای سرد و کوهستانی اروپا و آمریکای شمالی محبوبیت دارد. بتازگی نیز در ایران مسابقاتی در این رشته برگزار می‌شود.

رشته‌ها

انواع مسابقات و مسافتهای اسکی صحرانوردی:

  • مسابقات فردی بهاری ۱ کیلومتر برای زنان و ۲ کیلومتر برای مردان.
  • مسابقات گروهی بهاری ۱۰ کیلومتر برای زنان و ۱۵ کیلومتر برای مردان.
  • مسابقات فردی زمستانی ۱۰ کیلومتر برای زنان و ۱۵ کیلومتر برای مردان.
  • مسابقات گروهی زمستانی ۳۰ کیلومتر برای زنان و ۵۰ کیلومتر برای مردان.

کرلینگCurling

   
بازیکن تیم کرلینگ کانادا، در المپیک زمستانی تورین، سنگ را به سوی هدف رها می‌کند.

کرلینگ بازی گروهی ورزشی و تفریحی است که بین دو گروه روی سطح بسیار مسطح و هموار یخ انجام می‌شود. در این بازی گرده‌ای سنگین از جنس سنگ خارا را، که «سنگ» خوانده می‌شود، به سوی نقطه هدف، که «خانه» خوانده می‌شود، رها می‌کنند. برای اثرگذاری در مسیر سنگ دو تن از بازیکنان جلو و اطراف سنگی را که در حال حرکت است جارو می‌زنند. هر بازی هشت دور انجام می‌شود. هر تیم چهار بازیکن دارد و می‌تواند هشت سنگ رها کند. گروهی که در آخر بازی بیشترین امتیاز را داشته باشد برنده‌است. امتیاز بر اساس نزدیکی سنگ‌ها به نقطه هدف تعیین می‌شود.

کرلینگ از بازی‌های کهن اسکاتلند است و امروزه در بسیاری از کشورها رواج دارد. کرلینگ از بازی‌های المپیک زمستانی نیز هست.

اسکیت نمایشیFigure skating اسکیت نمایشی Weir 2009 FOI poker face.JPG
جانی ویر در حال اجرای اسکیت نمایشی همراه با آهنگ پوکر فیس بلندپایه‌ترین سازمان اتحادیه بین‌المللی اسکیت نام‌های دیگر پاتیناژ نمایشی ، یخماله نمایشی ، اسکیت هنری و... مشخصاتلوازم کفش اسکیت ویژه اسکیت نمایشی المپیک

قسمتی از بازیهای المپیک تابستانی ۱۹۰۸ و

/ 0 نظر / 84 بازدید